دوستان سلام

در این پست قراره چند نکته مهم در رابطه با نحوه ضبط فیلم آموزشی یاد بگیریم.

نمونه کروماکی استودیو ضبط فیلم آموزشی سرباز فیلم

اگر نیاز به ضبط حرفه ای محصول ویدیویی یا تولید محتوای تصویری دارید بی شک استودیو ضبط فیلم آموزشی کروماکی (پرده سبز ) بخصوص استودیو مجازی همزمان سرباز فیلم بهترین گزینه است . اما اگر در حال حاضر نمیتوانید از این سرویس بهره ببرید نکات زیر را با دقت مطالعه کنید :

طبق گزارش های منتشر شده از  (Cisco)، حد اکثر تا سال  ۲۰۱۹، بالغ بر ۸۰٪ از ترافیک اینترنت را محتوای ویدیویی تشکیل خواهد می دهد ( از غافله عقب نمانید ). این چه معنایی برای طراحان آموزش ، بزرگان آموزش یا استارتاپ ها دارد؟ چطور می‌توانید ویدیوی آموزشی قابل استفاده بسازید که مخاطبانتان را جذب کند؟

همهٔ ما بارها شنیده‌ایم که تصویر، میلیون‌ها بار گویاتر و تاثیر گذارتر از متن‌‌ است. همان گونه که کارشناسان آموزش هم به‌درستی اشاره کرده‌اند، تولید و نمایش محتوا به هنرجو یا دانشجو به مراتب بهتر از انتقال گفتاری آن است. اکثر محققان ثابت کرده‌اند که شرح محتوای تصویری یک مهارت یا رفتار جدید، می‌تواند بخش مهمی از یک آموزش چند وجهه باشد و اثراتی به مراتب بالاتر و ماندگارتر بگذارد.

مسلما بیشتر ما قویا به ویدیو علاقه‌ نشان میدهیم . بر طبق اسناد منتشر شده هر ماه بیش از ۶ میلیارد ساعت ویدیو در یوتیوب دیده می‌شود، که برای هر فرد تقریباً یک ساعت در نظر گرفته شده است.

هرچند این مدل آموزش سبک جدیدی نیست، اما محبوبیت آن با پیشرفت سایت های بستر ویدیو همچون آپارات و یوتیوب بسیار گسترش پیدا کرده است. همچنین

شما به عنوان طراح آموزش می‌توانید از نکات زیر برای ساختن ویدیوهای جذاب آموزشی‌تان استفاده کنید.

فهرست محتوای این مقاله

۱– اهداف‌ خود را برگزینید.

در قدم ابتدایی، جهت ساخت ویدیو ، نیازمند هدفی مشخص در ذهن‌تان هستید. پس اهداف روشنی را باید تعریف کرد. این کار برای طراحی ویدیوهای پربازدید و موثر لازم است، چون به این ترتیب تمرکز دارید، و در نتیجه به اهداف آموزشی‌ای که در نظر دارید می‌رسید.

۲– ویدیوی کوتاه اما مفید بسازید.

طول زمان ویدیو موثرترین ویژگی برای نگه‌داشتن مخاطب پای آن است. مطمئن شوید که ویدیو طولانی نباشد و در عوض از بخش‌های کوتاهی تشکیل می‌شود. به این صورت، اگر ویدیوی با زمان بالا دارید، سعی کنید که آن را با کمک تدوین به بخش‌های کمتر از ۱ تا ۲ دقیقه‌ برسانید . نسبت به قابل هضم و مناسب بودن ویدیوی آموزشی حساس به خرج دهید. از محتوای تصویری نسبت به محتوای متنی بیشتر استفاده کنید.

این موضوع خیلی مهم است. با توجه به تجربه‌های گذشته، تصویر شما نباید چیزی شبیه به پاورپوینت باشد؛ بلکه باید از تصاویر زیاد و گوناگون برای واقعی‌تر و دلچسب تر بودن ویدیو استفاده کنید.

۳– ویدیو شامل نریشن و صدای بیشتری باشد.

یکی دیگر از جنبه‌های مهم در تولید محتوای آموزشی نریشن ، موسیقی در صورت نیاز و افکت صوتی است، زیرا بین ویدیو و آموزش در کلاس تفاوت بسیار وجود دارد. از آنجای که در یک ویدیوی آموزشی، بیننده هابه حال خود رها می‌شوند، پسمتن یا تصاویری که در ویدیو قرار داده‌اید، به یک پشتیبانی کلامی هم نیازمند است. بنابراین، آماده کردن یک متن و خواندن آن روی بخش‌های مختلف ویدیو کار بسیار مفیدی است.

۴– از کپشن استفاده کنید.

افزودن کردن کپشن به ویدیو مزیت‌های متنوعی دارد. یکی از بارزترین آنها فراهم کردن این امکان است؛ یادگیرندگان و دانشجویانی که در شنوایی ناتوانی دارند براحتی می‌توانند ویدیو را  ببینند.

تحقیقات نشان داده زیرنویس یا کپشن‌ جذابیت را بسیار بالا برده و میزان نرخ بازدید ویدیو را از ۴۰٪ به ۸۰٪ افزایش می‌دهد. ابزارهای ادیت متعددی مثل Camtasia Studio وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا کپشن‌های موردنظرتان را به ویدیو بیافزایید. زیرنویس فیلم ، هم برای یادگیرندگانی که به زبان آن متن آشنا هستند و هم برای درک و فهم آنچه که ویدیو می‌گوید مهم‌اند، چرا که ترجمه زیرنویس به مراتب کار ساده تری است.

۵– اسکرین را رکورد کنید.

اگر ویدیوی آموزشی از طریق کامپیوتر تهیه می‌کنید، جالب است اگر برای آن یک شبیه‌ساز در نظر بگیرید. می‌توانید با رکورد و ضبط صفحه نمایش این کار را انجام دهید تا بتوانید چیزهایی را نشان دهید که احتمالاً نمی‌توانید با متن یا صوت توضیح دهید. فی المثال، زمانی را در نظر بگیرید که در آن می‌خواهید به دانشجو نشان دهید چطور یک فایل را در برنامه اکسل ذخیره کند ، پس یک شبیه‌ساز این کار قطعاً کمک‌تان خواهد کرد. این کار یادگیری را لذت‌بخش‌تر و ماندگارتر می‌کند. ابزارهای متنوعی مثل Camtasia و Screenr در دسترس هستند تا صفحه نمایش‌ را رکورد کنید.

این نکته ها کمک‌تان می‌کند تا ویدیوهایی جذاب و کارآمد بسازید. زیرا همانطور که بیاد دارید ویدیو قدرتمند‌ترین ابزار مورد استفاده برای یادگیری و آموزش است، بنابراین زمان بعدی که برای ساختن ویدیوی آموزشی برنامه‌ریزی می‌کنید، این نکات را به خاطر داشته باشید .

اکنون میزبانی و توزیع کنید

زمانی که ویدیو تولید شد، اکنون زمان میزبانی و توزیع  آن فرا رسیده است. میزبانی نحوه ی در اختیار گذاشتن محصول تصویری برای استفاده کنندگان است. آپارات ، یوتیوب Youtube و ویمیو Vimeo مثال‌هایی از انتخاب‌های شما برای نمایش و میزبانیست . اما تعدادی از انتخاب‌های دیگر نیز وجود دارند. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که بدانید کدام یک برای شما مناسب‌ترین انتخاب است. اگر تمایل دارید ویدیوی خود را به صورت عمومی پخش کنید ، بهترین گزینه آپارات ، Youtube و Vimeo هستند. اما، اگر می‌خواهید آن را تنها در اختیار افراد درون شرکت قرار دهید، سیستم مدیریت یادگیری (LMS) و یا شبکه داخلی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.www.screencast.com نیز می‌تواند در این مورد مفید باشد که به ویدیوها و عکس‌های شما خدمات میزبانی ارائه داده و می‌توانید آنان را به اشتراک نیز بگذارید. اما اگر قصد برگزاری کلاس مجازی برای پوشش دادن هر فرد در جای جای جهان را دارید با پشتیبانی سرباز فیلم تماس بگیرید تا از سرویس رایگان کلاس مجازی بهره مند شوید.