chromakey

با توجه به پیشرفت و کاربرد نرم افزار های ادیت و استفاده از جلوه های ویژه در فیلم ها ، یکی از تکنیک هایی که مورد توجه قرار گرفت و کاربرد بالایی را در زمینه ی تصویر و ضبط فیلم پیدا کرد تکنیک کروماکی است. در مقاله های قبلی این تکنیک حرفه ای و هیجان انگیز را به شما معرفی کردیم و حالا می خواهیم راجع به اصول نورپردازی در کروماکی و به طور کلی نور کروماکی صحبت کنیم.

چرا نورپردازی کروماکی مهم است

تکنیک کروماکی مربوط به مرحله ی قبل از ادیت فیلم یا عکس مربوط می شود و به همین دلیل اگر با اصول مناسب انجام نگیرد مرحله ی ادیت عکس و فیلم را با مشکلاتی روبرو میکند که حتی ممکن است قابل جبران هم نباشد. مثل سایه ها، خوردگی کاراکتر ها و … . یکی از مهم ترین اجزای اتاق کروماکی نور ها و نورپردازی کروماکی است بنابراین بهتر است هنگام ضبط فیلم حتما از تکنیک های درست و نورپردازی های با کیفیت و استاندارد استفاده کنید.

چند نکته برای نورپردازی صحیح در کروماکی

  1. فاصله ی مناسب سوژه با پرده سبز کروماکی را حفظ کنید. این فاصله ی استاندارد ۳ متر است. البته بهترین فاصله از نظر متخصصان ۴ تا ۵ متر است اما این بستگی به فضای اتاق و مساحت فضای شما هم دارد. به این ترتیب سایه ی کاراکتر و سوژه روی پرده نمی افتد
  2. اگر بتوانید دوربین را در بیشترین فاصله از سوژه قرار دهید باعث می شوید که پرده ی سبز از فوکوس خارج شود و به این ترتیب چین و چروک های پرده در فیلم نمی افتد و ادیت راحت تر صورت می گیرد. چین و چروک ها مربوط به عدم یک دست بودن نور است
  3. اگر به جای پرده سبز از پرده آبی استفاده میکنید حتما نورتان را از فیلتر های نارنجی یا زرد عبور دهید. البته دقت کنید که فیلتر ها کم رنگ باشند. این کار باعث می شود تونالیته رنگی آبی موجود در مو و یا لباس حذف شود.
  4. نور را یکدست کنید. برای آزمایش می توانید بر روی یک مانیتور که مستقیم به دوربین وصل است نتیجه را چک کنید.
  5. قبل از هر کار white balance  را انجام دهید. این کار را یا به تصویربردار حرفه ای بسپرید و یا دکمه ی wb  روی دوربین را فشار دهید و حالت های مختلفی را که به شما نشان می دهد را انتخاب کنید.

در آخر

فراموش نکنید نرم افزار های ادیت حکم جادو را ندارند و نباید همه چیز را به ادیتور ها سپرد . با رعایت استاندارد می توانید قبل از مرحله ی ادیت بسیاری از مشکلات احتمالی در کروماکی را پیشگیری کنید. در مقاله ی بعدی کمی بیشتر راجع به اصول نورپردازی (lighting)کروماکی صحبت خواهیم کرد.