نورپردازی در اتاق کروماکی و اهمیت آن

همانطور که قبلا صحبت کردیم و در قسمت قبلی همین مقاله خواندیم اصول نورپردازی در کروماکی اهمیت فوق العاده ای دارد. از کیفیت چراغ ها و مدل لامپ ها گرفته تا سیستم نورپردازی و رعایت استاندارد های استفاده از آن ها همه و همه مستقیما روی خروجی کار شما تاثیر دارد. به علاوه فراموش نکنید که قرار است شما فیلم یا ویدیو را در استودیو کروماکی تهیه کنید تا در مرحله ی بعدی ادیت شود بنابراین بهتر است کاری خالی از عیب تحویل دهید تا در مرحله ادیت هم به مشکل برنخورید. در قسمت قبلی راجع به ۵ مورد از نکات مربوط به نور در کروماکی صحبت کردیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا با ۵ مورد دیگر از استانداردهای نور در کروماکی آشنا شویم:

نورپردازی کروماکی

چند نکته برای نورپردازی صحیح در کروماکی

  1. اگر سایه های اضافی دارید صحنه را پرنور نکنید چون کمکی به شما نمیکند! بهترین گزینه برای شما تنظیم مناسب  f-stop  است. یکی از مواردی که در استودیو کروماکی روی  f-stop تاثیر می گذارد جنس پرده سبز ماست. برای مثال اگر چین و چروک پرده سبزتان زیاد است می توانید f-stop  را تا ۸ یا حتی ۱۱ هم بالا ببرید.
  2. اگر در استودیو از پرده سبز رنگ استفاده می کنید باید پروژکتورهای پشت صحنه یا همان بک گراندتان را از  فیلتر ماژنترا رد کنید. بهترین مازنتا، ماژنتای ۱/۲ یا ۱/۴ است.
  3. گاهی بهتر است به جای دست کاری و تنظیم نور و پروژکتور ها دقت کنید کنید که جنس پرده سبزتان مناسب باشد. خیلی از پارچه ها نور را منعکس مس کنند و بسیاری از رنگ های سبز و یا آبی رنگ اصلی و مناسب پرده سبز یا پرده آبی را به ما نمی دهند. برای مثال بسیاری از تونالیته رنگ های آبی سیر یا سرمه ای کمی رنگ قرمر هم دارند که باعث می شود موقع حذف بک گراند به مشکل بر بخورید.
  4.  برای تنظیم نور صحنه ابتدا نورپردازی background  را انجام دهید و بعد از اینکه دوربینتان را بر این اساس تنظیم کردید، نورپردازی را بر اساس  foreground  انجام دهید. نکته ی مهم این است که هنگام تنظیم نور  foreground با فاصله کانونی دوربین کاری نداشته باشید و شدت نور را توسط پروژکتور ها تنظیم کنید.
  5. از تصویربردارتان بخواهید که iris  دوربین را در حالت  manual mode  قرار دهد تا بتواند به صورت دستی تنظیمات را انجام دهد تا خروجی بهتری داشته باشید

در آخر

در این مطلب سعی کردیم ۵ نکته ی فنی و بسیار مهم راجع به نورپردازی استودیو کروماکی (Chroma key) و سایر تنظیمات دوربین که روی نور کروماکی تاثیر دارد بررسی کنیم. در قسمت قبلی هم اهمیت این موضوع یعنی نور در کروماکی را خواندیم و ۵ نکته ی مهم دیگر را با شما به اشتراک گذاشتیم، شما هم می توانید در پایین همین صفحه برای ما نظرات و تجربیاتتان را در این زمینه بنویسید.