انواع روش های تبلیغاتی:

در دنیای امروزی که بازار دچار تلاطم زیادی است تمام صاحبین مشاغل سعی بر آن دارند که رقبا را کنار زده و خود به عنوان یک برند و الگوی برتر شناسانده شوند . شرکت ها  برای آنکه بتوانند گامی فراتر از رقبای خود بردارند هیچ راهی به جز استفاده مناسب از ترفندهای تبلیغاتی و بازاریابی ندارند .

حال یک سوال مطرح می شود و آن اینکه چه ترفند هایی موجود است و ما کدامیک را برگزینیم ؟

ترفندهای زیادی برای معرفی و شناسایی یک برند وجود دارد که استفاده به جا از این ترفندها می تواند منجر به فروش بیشتر ، سوددهی بالاتر و درنتیجه رونق کسب و کارشود . برای اینکه بتوانیم از روش های تبلیغاتی موثری بهره ببریم نیاز داریم تا به صورت مداوم رفتار بازار ، رفتار مشتریان و همچنین رفتار رقبای خود را رصد کنیم تا از قافله عقب نمانده و همیشه یک گام جلوتر باشیم.

تبلیغات مناسب کسب و کارهای کوچک

اگر کسب و کار شما جزء کسب و کارهای خرد و کوچک است می توانید با استفاده از روش های تبلیغاتی نظیر چاپ بنر ، چاپ بروشور ، پخش تراکت یا کاتالوگ محصولات ، نصب تابلو تبلیغاتی به عنوان تابلو سر درب مغازه مانند تابلو چلنیوم که این روزها به دلیل زیبایی خارق العاده طرفداران زیادی پیدا کرده است و نصب استند تبلیغاتی روش متناسبی را برگزینید.

تبلیغات مناسب کسب و کارهای کلان

اما اگر در زمینه کسب و کارهای کلان فعال هستید و حیطه فعالیت شما فراتر از محیط است و در سطح کشوری یا بین المللی کار می کنید علاوه بر روش های تبلیغاتی ذکر شده می توانید با طراحی و ساخت بیلبورد و نصب آن در بزرگراه ها و میادین شهری ، طراحی و ساخت کلیپ های کوتاه مدت از نوع محصولات یا خدمات و نمایش آن در تلویزیون شهری در فضاهای عمومی و استراحت گاه ها ، تبلیغات در رادیو و تلویزیون و سایر رسانه های ارتباط جمعی ، تبلیغ در شبکه های اجتماعی ، تبلیغات چریکی ، تبلیغات سمپلینگ ، استیکرهای تبلیغاتی سه بعدی و بازاریابی ویروسی که مبحث اصلی بحث ماست بهره ببرید.

بازاریابی ویروسی یا بازاریابی دهان به دهان (WOM Marketing )چیست ؟

بازاریابی ویروسی یکی از روش های بازاریابی است که به شکل یک ویروس در شبکه های اجتماعی و یا از طریق ایمیل share می شود و یا از طریق انسانها به صورت دهان به دهان منتقل می شود تا سطح گسترده ای از افکار عمومی را فرابگیرد به طوری که انسانها در مورد آن به بحث و گفتگو بپردازند . درواقع با استفاده از این روش سعی می شود یک بستر تبلیغاتی خودجوش از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت فراهم گردد و پیام تبلیغاتی به صورت یک ویروس به طور سریع رشد و تکثیر یابد . از جمله اهدافی که در بازاریابی ویروسی مدنظر قرار داده می شود به حداقل رساندن هزینه تبلیغات و دسترسی سریع به تعداد زیادی از افراد می باشد .

بازریابی ویروسی و صنعت سینما

بگذارید در ابتدا داستان یک موفقیت را برایتان تعریف کنم، داستانی که قهرمانان آن، با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی ویروسی، شگفتی‌ساز شدند.

ماجرا به سال ۱۹۹۹ باز می‌گردد. دانیل میریک و ادواردو سانچز، در این سال، تولید فیلم سینمایی خود با نام پروژۀ جادوگر شهر بلر را کلید زدند. فیلمی که در ژانر ترسناک ساخته می‌شد. میریک و سانچز، نیاز به راهی داشتند تا فیلم خود را در بین مردم مطرح کنند. خوشبختانه، اینترنت (که البته در آن زمان پدیده‌ای نو ظهور بود) در این مسیر به کمک آن‌ها آمد.

آن‌ها به کمک شرکت فیلم سازی حامی فیلم، یعنی آرتیسان اینترتیمنت، وب‌سایتی ایجاد کردند. هدف این وب‌سایت آن بود که مخاطبان را قانع کند اتفاقات ترسناک و رمزآلود فیلم واقعی است. البته، میریک و سانچز برای تبلیغ فیلم خود، فقط به همین کار بسنده نکردند و هم‌زمان، با انتشار پیام‌های آنلاین مختلف، شایعاتی در مورد واقعی بودن داستان فیلم منتشر کردند.

جالب است بدانید که این کمپین بازاریابی به قدری موفق بود که هنوز هم افرادی هستند که فکر می‌کنند حوادث رخ داده در این فیلم کاملا واقعی است! و جالب‌تر آنکه فیلم پروژه جادوگر بلر با این روش بازاریابی توانست با بودجه‌ای کمتر از ۱ میلیون دلار؛ حدود ۲۵۰ میلیون دلار درآمد کسب کند. بله! شایعاتی که به کمک نوآوری این دو کارگردان در بازاریابی و به کمک اینترنت جان گرفته بودند، توانستند یک فیلم سینمایی ترسناک را به پدیده‌ای ملی تبدیل کنند

نمونه ایرانی

استفاده از بازاریابی ویروسی (viral marketing) با ظهور اینترنت و خصوصاً شبکه‌های اجتماعی در ایران نیز رواج یافت. یکی از پررنگ‌ترین استفاده از این شکل بازاریابی را یک شرکت فعال در زمینه تفریحات آبی در تابستان ۹۳ با بهره‌گیری از یک طنز رایج در شبکه‌های اجتماعی به کار گرفت و نام تجاری خود را در قالب یکی از این طنزها بر سر زبانها انداخت.