شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی ساختاری اجتماعی ست که از گروه های مختلفی تشکیل شده است. مثل دوستان،خانواده و …

شبکه های اجتماعی در حال حاضر نقش زیادی در ارتباطات ما ایفا می کنند.و بخش بزرگی از اخبار روز را ما از این بخش پیگیری می کنیم.

این شبکه ها میتوانند اجتماعی اعم از گروه های دوست یابی ،خویشاوندی،لینک های وب و غیره باشند.

تحقیقات نشان میدهند که شبکه های اجتماعی تاثیر زیادی در روابط ما دارند و میتوان از آنها برای برقراری روابط اجتماعی،اداره امور تشکیلاتی،و رهنمودسازی افراد در مسیر دسنیابی افراد به اهدافشان استفاده کرد.

تحلیل شبکه‌های اجتماعی علاوه بر سروکار داشتن با اشخاص (افراد، سازمان‌ها، کشورها) به عنوان واحدهای گسسته تحلیل، بر چگونگی ساختار رشته‌ها که اشخاص و روابط میان آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد نیز تمرکز می‌کند.

این شبکه ها میتوانند تاثیرات زیادی داشته باشند خواه این تاثیرات خوب باشد خواه بد.

تاثیرمثبت:

تحقیقات نشان می دهد تاثیر شبکه های اجتماعی بر رفتارهای فردی می تواند بر گردشگری برون مرزی تاثیر گذار باشد.این شبکه ها کاهش ریسک تصمیم گیری کاربران را بر عهده دارند.

تاثیر منفی :

این شبکه ها میتوانند باعث نگرانی کاربران در سواستفاده قرار گرفتن و یا قضاوت شدن توسط سایر کاربران باشند.

شبکه های اجتماعی در ایران:

در ایران آمار دقیقی در دست نیست که چه تعداد کاربر عضو این شبکه ها هستند و عضویت در این شبکه ها جرم محسوب نمی شود اما نحوه رفتار فرد در این شبکه هاست که ممکن است جرم تلقی شده و دردسر هایی برای فرد ایجاد کند.

فرهنگ استفاده:

بیش از ورود هر امکاناتی به جامعه بهتر است فرهنگ استفاده از آن امکانات در جامعه باشد در غیر این صورت مضراتش بیش از منفعتش خواهد بود.

درعصر حاضر گستردگی شبکه های اجتماعی باعث شده تا نظارت روی انها سخت شود اما خود کاربران با بررسی اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی در اختیار آنها گذاشته می شود و عدم پذیرش قبل از اطمینان به صحت آن اخبار می توانند به بهبود عملکرد این شبکه ها کمک کنند.

worry

مضرات :

  • فرد ممکن است به آن اعتیاد پیدا کند
  • استفاده زیاد از آن موجب ضعیف شدن حافظه و کاهش تمرکز می شود.
  • موجب کاهش اعتماد به نفس کاربران می شود (خصوصا کاربران نوجوان در اثر مقایسه خود با دیگران)

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید