آموزش ساخت استودیو خانگی حرفه ای

قبل از شروع هرکاری، باید هدف از ایجاد یک استودیو خانگی را مشخص کنیم.

·         آیا یک استودیو ضبط میخواهم ؟

·         آیا یک استودیو آهنگسازی میخواهم ؟ 

·         آیا یک استودیو میکس یا مسترینگ می خواهم ؟ 

·         و یا همگی را ؟

 

در این مقاله شما را با نکاتی مفید در رابطه با ساخت استودیوی خانگی با توجه به شرایط و کاربری ، آشنا خواهیم کرد

 

تهیه و تنظیم : تیم استودیو تصویربرداری و کروماکی سرباز فیلم

اگر آهنگساز هستید

اتاقی می خواهید که بتوان یک میزکار مجهز به تجهیزات را قرار دهید و مشغول به کار شوید. اگر به ندرت بخواهید ضبط کنید و اتاق شما میزان مناسبی ضد صدا باشد (صدا به راحتی داخل و خارج اتاق نرود) ، ضبط های کوتاه و ساده را می توان راحت ضبط و نیازی به اتاق ضبط (دِد روم Dead Room) نیست) کافی ست اطراف اتاق ساکت بوده، میکروفون تقریبا نزدیک به ساز و یا خواننده ، و پردازشگرهای مهم مثل کمپرسور و اکولایزر تنظیم شده باشند. با کمی دقت و داشتن دانش کافی می توان ضبط کرد.

اگر ضبط می کنید

اگر هدف شما از ایجاد استودیو ضبط آثارتان اعم از وکال و ساز است، پس مسلما نیاز به اتاق ضبط یا همان( دِد روم Dead Room) دارید .قطعا  نمی خواهیم صدای عبور ماشین ها یا غیره را هم ضبط کنیم.

اگر نوازدنده هستید

بدون شک برای موفقیت در نوازندگی نیاز به تمرین مستمر دارید. برای تمرین روزانه با ساز محبوبتان نیاز به اتاقی تا حدی ضد صدا دارید. تا صدای کمی از اتاق خارج و مزاحم دیگران نشوید..

اگر آهنگسازی و ضبط می کنید

در این صورت قطعا نیاز به اتاق ضبط و فضایی ضد صدا خواهید داشت. زیرا کار حساس تر از یک ضبط ساده است، و همچنین برای آهنگسازی نیز نیاز به ایزوله شدن اتاق  هم دارید.

اگر میکس یا مسترینگ انجام می دهید

برای میکس و یا مستر کردن ما نیاز به فضایی حرفه ای و مجزا داریم. به عبارت دیگر، استودیو میکس با استودیو مسترینگ و همچنین این دو با استودیو آهنگسازی یا ضبط کاملا متفاوت هستند.

پس برای انجام میکس و مسترینگ استاندارد ، داشتن فضای استاندارد هم الزامیست.

برای کسانیکه قصد دارند از فضای خانگی برای استودیو میکس یا مسترینگ استفاده کنند، قضیه متفاوت است. در حقیقت برای استودیو میکس یا مسترینگ، باید توجه داشت که متراژ مناسب اتاق ، وابسته به اندازه ی اسپیکر مانیتورینگ های شما ( که ممکن است مخصوص میکس یا مستر باشند) متفاوت است. بنابرین برای همچین استودیویی به فضایی حداقل با متراژ ۴۵ مترمربع نیاز داریم. که ممکن است در منزل در دسترس نباشد. اگر در فکر راه اندازی استودیو میکس و یا مسترینگ هستید، باید فضایی مجزا از منزل را در نظر داشته باشید.

درصورتیکه فضای بالای ۴۵ مترمربع و آن هم خارج از منزل در دسترس نبود، چه ؟

خوب، هنوز هم راه هایی هست. شاید با کیفیت پایین تر، اما برای شروع میتوان کاری صورت داد .

برای توضیحات بیشتر به ادامه مطلب دقت کنید.

برای داشتن یک استودیوی خانگی یا Home studio ، با در نظر گرفتن یک اتاق از چند اتاق خانه ، میتواند فضایی برای شروعی موفق باشد. البته به شرط رعایت  اصول کار!

بعد از انتخاب فضایی که برای استودیو در نظر دارید، فضا را از وسایل بلا استفاده و اضافی خالی کنید. تا برای آنالیز اتاق آماده شوید.

آنالیز اتاق

اتاق انتخاب شده، ممکن است دارای امکاناتی مثل پنجره ، کمد دیواری، رادیاتور ، کانال کولر و غیره باشد. تمرکز ما روی مسائلی مانند وجود پنجره و شرایط درب اتاق و کانال کولر است. با کمی بررسی قطعا متوجه می شویم که بیشترین نشت صدا، از پنجره و درب هاست. و همچنین رادیاتور و کمد ها صدا را در خود جذب، و مجددا ارتعاش می دهند. بنابرین نیاز به کنترل دارند.

کف اتاق از چه موادی پوشانده شده ؟ پارکت، موکت ، فرش، سنگ ، سرامیک، چوب… ؟

در هر حالت باید حواسمان به بازتابی که این سطوح ایجاد میکنند باشد. اگر کف اتاق بازتاب زیادی ایجاد میکند، حتما از موکت ، فرش یا غیره استفاده کنید. همچنین کانال کولر نیز باید به خوبی مسدود شده باشد.

ضد صدا کردن اتاق یا اکوستیک

موضوع ضد صدا کردن اتاق، موضوعیست که بستگی به هدف از ایجاد اتاق و شرایط اطراف دارد. در اغلب شرایط، تاثیر گذارترین اقدام در ضد صدا کردن، رسیدگی به درب و پنجرها است. در صورتی که آهنگسازی و مقدار کمی ضبط انجام میدهید، اتاق باید از لحاظ دیوار ها ضد صدا شود. تا حین کار صدای کمی به بیرون برود. اگر به صورت گسترده ضبط انجام میدهید،باید اتاق را در حدی کافی ضد صدا کرده و سپس اتاق ضبط بسازید. همچنین برای تمامی موارد مصرف، حتما پیشنهاد می شود که پنجره ی اتاق با دقت کنترل و ضد صدا شود.

اگر اتاق را برای تمرین نوازندگی می خواهید، بسته به حجم صدای سازتان، اتاق را تا حدی که ممکن است ضد صدا کنید. مثلا سازی مثل درام آکوستیک، باید کف اتاق و سقف نیز ضد صدا شود.

تفاوت بین ضد صدا و آکوستیک

در بین تفکرات متعدد درباره ی ضد صدا و آکوستیک، اشتباهاتی رایج وجود دارد. آن هم درباره ی کلمات و معنی آنها.

به طور معمول در یک طرف موضوع ضد صدا کردن وجود دارد و از طرف دیگر فراموش نکنید که معنی ضد صدا کردن، آکوستیک کردن نیست ! و همچنین آکوستیک کردن، ضد صدا کردن نیست ! ضد صدا کردن اتاق به جلوگیری از ورود و خروج صداها (فرکانس ها) از محیط،گفته می شود.

 معنی آکوستیک:

آکوستیک (Acoustic) به معنای لغوی، یعنی صدایی، یا مربوط به صدا. وقتی میگوییم اتاق را آکوستیک کنیم یعنی اتاق از لحاظ بازتاب فرکانس ها اصلاح می کنیم.

در علم آکوستیک، وقتی به بحث اصلاح محیط اتاق برای استفاده ی موسیقی میرسیم، در ادامه ی کلمه ی آکوستیک، کلمه ی Treatment (معالجه) را می یابیم.

در حقیقت ، منظور از آکوستیک کردن ، معالجه کردن اتاق از لحاظ بازتاب فرکانس هاست. هنگامی که صدایی از منشاء خارج میشود، به سطوح اطراف برخورد میکند و دوباره بازتاب می شود.

با توجه به این امر ، پس دیوار ها، شیشه ی پنجره و حتی سرامیک کف اتاق نیز صدا را بازتاب میکنند. با این تفاسیر، هدف از معالجه ی صداییِ اتاق، مشخص می شود : اصلاح اتاق درخور بازتاب فرکانس ها.

سوال : چه نوع از اتاقی، نیاز به چه نوع اقدامی دارد؟

اتاق با کاربری آهنگسازی :

مقدار قابل توجهی ضد صدا، همراه با آکوستیک تریتمنت Acoustic Treatment

اتاق با کاربری ضبط :

مقداری ضد صدا ، به همراه آکوستیک تریتمنت معمولی ، اتاقک ضبط کاملا ضد صدا شده

اتاق با کاربری تمرین نوازندگی :

با توجه به نوع ساز تا حد قابل توجی ضد صدا ، و بهمراه داشتن آکوستیک تریتمنت ساده یا معمولی

اتاق با کاربری میکس :

ضد صدای قوی بعلاوه آکوستیک تریتمنت بسیار قوی

اتاق با کاربری مسترینگ :

ضد صدای قوی و آکوستیک تریتمنت بسیار قوی

 به دلیل میسر نبودن ایجاد این امکانات در فضای مسکونی پیشنهاد نمی شود.

چینش اتاق

برای میز کارتان باید فضای مناسبی داشته باشد. قطعا کنار در و پنجره ، جای مناسبی نیستو همچنین روی میز کارتان، جای لیوان و جا مدادی نیست. و میز شما باید متناسب با اندازه ی اسپیکر ها و تجهیزات شما باشد. حداقل طول مورد نیاز برای میز کار شما ، ۱۲۰ سانتی متر می باشد.

امروزه در بازار مدل هایی بسیار حرفه ای از میز کار وجود دارد. اما برای شروع، می توان برای کاهش هزینه از میز های معمولی تر استفاده کرد.

برا یانتخاب صندلی کارتان، صندلی ای راحت و کم سر و صدا را انتخاب نمائید. همچنین ارتفاع سرتان را در جایی مناسب با اسپیکر ها در نظر داشته باشید .

برای اتاقتان حتما نور مناسب در نظر بگیرید . ترکیبی از نور آفتابی و مهتابی مناسب است. استفاده از نور های کم و رنگی پیشنهاد نمی شود.

تجهیزات

پیشنهاد می شود اگر تا کنون تجهیزات کار خود را خریداری نکرده اید، حتما با کسانی که تجاربی موفق در این زمینه دارند مشورت نمائید. به یاد داشته باشید که یک استودیو ی خانگی، نباید خرج زیاد و کم استفاده به بار بیاورد. برای مثال ، در ابتدای کار ، خرید یک پردازنده ی سخت افزاری قوی یا یک کارت صدای گران قیمت چند میلیونی توصیه نمی شود.

همچنین خرید میکسر های آنالوگ که امروزه برای گول زدن چشم مشتریان در استودیو های تجاری به کار میروند. قبل از خرید به نکات مهم در خرید تجهیزات صدابرداری و آهنگسازی توجه کرده و متناسب با بودجه و اهدافتان خرید کنید.

برای شروع استودیو خانگی، تنها نیاز به یک دستگاه کامپیوتر ، یک کارت صدای اکسترنال، اسپیکر مانیتورینگ و یک میدی کنترلر دارید. این ها تجهیزاتی پایه اما بسیار ارزشمند می باشند. در ادامه جهت کارهای جدی تر ، هدفون مانیتورینگ ، میکروفون و غیره نیز امکانات خوبی هستند. برای کسانی که روی ضبط صدا تمرکز دارند، داشتن میکروفون خوب به همراه خرده تجهیزات، کارت صدای دارای پری آمپ خوب ، و هدفونی پشت بسته ، برای ضبط لازم است.

تعیین بودجه

حتما تلاش کنید بودجه ای واقعگرایانه برای خریدهایتان در نظر بگیرید. هیچ گاه حساب بانکی تان را در اختیار پیشنهادات فروشندگان قرار ندهید. طبق برنامه ای از پیش تعیین شده عمل کنید تا از خرج های ناخواسته در امان باشید.

از کجا باید شروع کرد؟

اگر تجهیزات داشته باشیم :

با توجه به مواردی که در بالا باهم بررسی نمودیم ، به تهیه ی لیستی برای خرید و پلانی برای عمل بپردازید. که در ادامه به آن می پردازیم.

اگر هنوز تجهیزات خریداری نکرده ایم :

ابتدا با توجه با مواردی که در بالا گفته شد، هدف و بودجه را تعیین و به خرید تجهیزات بپردازید. سپس لیستی برای خرید و پلانی برای عمل آماده کنید. در ادامه توضیح خواهیم داد.

گام اول – چگونه اتاق را ضد صدا کنیم

جهت درک بیشتر موضوع، ضد صدا کردن را به ۳ بخش زیر تقسیم میکنیم.

بخش ۳ ضد صدا کردن در حد قابل قبول :

کاربرد این بخش برای کاربرانی ست که کمتر از صدای بلند استفاده میکنند. مثل آهنگسازی، ضبط و یا نوازندگی های کم سر و صدا. همچنین برای بودجه های محدود تر این میزان ضد صدا کردن پیشنهاد می کنیم. برای اینکه حد مقبولی از ضد صدا کردن را بدست بیاورید، ابتدا درب را ضد صدا کرده، سپس دیوار ها و در نهایت پنچره.

برای درب ها، حتما با درزگیر یا فوم درزهای درب را بپوشانید . به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت باز و بسته شود.

سپس برای تنه ی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، میتوانی از چوب MDF ، فوم عایق یا موکت ضخیم استفاده کنید. بسته به هدف و بودجه تان از موادی که بیشتر در دسترس، بازیافتی و یا مناسب قیمت تر هستند استفاده کنید.برای پنجره، هم میتوانید از پرده های ضخیم و یا از موکت استفاده کنید. پتو یا ابر نازک نیز کار ساز است. می توانید برای دیوارها، از یک لایه فوم یا ابر نازک به همراه موکت و کارتن شانه تخم مرغ استفاده کنید.

بخش۲ ضد صدا کردن در حد خوب : 

این بخش مربوط به کاربرانی است که مقدار قابل توجهی ضبط انجام میدهند. برای درب، حتما با درزگیرهای عایق (مانند عایق های الاستومری ) درزهای درب را بپوشانید، و همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با فوم دانسیته بالا، ببندید. به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت باز و بسته شود. سپس برای تنه ی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، میتوانید به اندازه ی درب، چوب MDF به همراه فوم عایق الاستومری بچسبانید.

برای پنجره، هم میتوانید از پرده های ضخیم و یا از موکت و حجم های سنگین تر استفاده کنید. حتما درزهای پنجره را به خوبی با درزگیر های عایق بپوشانید. برای دیوارها، چند پنل درست کنید که جلوی خروج صدا را بگیرد. برای ساخت این پنل ها، در یک چهارچوب چوبی (سفارش به نجاری ها) یک یا دو عدد پنل پشم سنگ دانسیته بالا قرار گرفته و سپس با پارچه ای ضخیم، آن را محکم بپوشانید. مثل اینکه با پارچه آن را کادو میکنید. برای اتاق به اندازه ی کافی از این پنل ها تهیه کنید و روی دیوار نصب کنید.

بخش ۱ ضد صدا کردن در حد عالی : 

این بخش برای کاربرانی است که مقدار قابل توجهی صدا تولید میکنند یا از محیط خارج ساختمان آلودگی صوتی فراوانی دریافت میکنند. این میزان از ضد صدا کردن، برای یک استودیو ی خانگی بسیار جوابگو و کافی می باشد .

در این قسمت همانند بخش ۳ برای درب ها، حتما با درزگیر درز های عایق (مانند عایق های الاستومری ) درزهای درب را بپوشانید، و همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با فوم دانسیته بالا، ببندید. به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت باز و بسته شود.

سپس برای تنه ی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، میتوانید به اندازه ی درب، چوب MDF به همراه فوم عایق الاستومری بچسبانید. اگر امکان باز کردن درب را دارید، در لایه های داخلی درب، از پشم سنگ فله پر کنید. در بازار نیز درب های ضد صدا وجود دارد، که برای استودیو خانگی خرجی اضافی ست. (مگر در صورت صلاح دید)

برای پنجره، پیشنهاد می شود روی پنجره را (در قاب دیوار) پشم سنگ های پانلی دانسیته بالا قرار داده و کاملا راه پنجره را مسدود کنید. بدین گونه که بعد از قرار دادن پشم سنگ ها، روی آنها را با تخته چوب به انداره ی قاب پنجره، قرار دهید و محکم کنید.

برای دیوار ها، می توانید چند پنل درست کنید که جلوی خروج صدا را بگیرد. برای ساخت این پنل ها، در یک چهارچوب چوبی (قابل سفارش به نجاری ها) یک الی دو عدد پنل پشم سنگ دانسیته بالا قرار داده و سپس با پارچه ای ضخیم، آن را بپوشانید. انگار که با پارچه آن را کادو میکنید.

برای اتاق به اندازه ی کافی از این پنل ها تهیه کنید و روی دیوار نصب کنید. همچنین قبل از نصب این پنل ها، میتوانید برای تمامی دیوارها، از یک لایه فوم یا ابر نازک به علاوه ی موکت استفاده کنید. اما بیش از این، برای مصرف خانگی نیاز نیست.

شایان ذکر است راه های فراوانی برای ضد صدا کردن وجود دارد، که با خلاقیت می توان از آنها استفاده و حتی تلفیق کرد.

ساخت اتاقک ضبط

با توجه به میزان ضبطی که خواهید داشت، می توانید تصمیم بگیرید که آیا نیازی به اتاقک ضبط دارید یا خیر. معمولا کسانی که ضبط گسترده انجام میدهند، برای بقیه ی کاربران وجود اتاقک ضبط الزامی نیست. می توان ضبط های کوچک را در همان اتاق و با همکاری اعضای خانه انجام داد.

اما راهی کوچک و کاربردی نیز برای کسانی که نیاز به ضبط بدون هزینه ی اتاق ضبط دارند، پیشنهاد میکنیم.

برای ساختن اتاقک ضبط، راه های فراوانی وجود دارد. با توجه به بودجه و اهدافتان، راهی به صرفه را انتخاب کنید.برای ساخت اتاقک ضبط، می توانید از نجاری کمک بگرید. کافی ست یک اتاقک (با ابعاد متناسب ) که یک درب ساده و یک پنجره ی کوچک دارد، سفارش دهید. قسمت پنجره را با پلاکسی گلس بپوشانید و داخل اتاقک را ضد صدا کنید.

برای این کار می توانید از راه های پیشنهادی برای ضد صدا کردن دیوار استفاده کنید. همچنین می توانید از رول های کاغذی پشم سنگ استفاده کنید. در دیواره ی داخلی نصب کنید ( با میخ کوبیدن معمولی یا پمپ باد) سپس روی آن از مواد دیگر کار کنید. مانند فوم های عایق، موکت، فوم شانه تخم مرغی و غیره…

ساخت جعبه صدا

اگر ضبط های کمی دارید، می توانید از یک روش ساده برای درست کردن یک محفظه ی کوچک برای ضبط استفاده کنید.یک جعبه کارتن یا جعبه ی بلا استفاده با ابعاد مناسب تهیه کنید. سپس داخل جعبه را با فوم شانه تخم مرغی بپوشانید.با قرار دادن میکروفون در داخل محفظه، گویا اتاقک ضبط کوچکی دارید.

لازم بذکر است مدل های پیش ساخته نیز در بازار یافت می شود.

  • گام دوم – آکوستیک تریتمنت یا معالجه ی آکوستیک 

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم، اتاقی که در آن آهنگسازی یا میکس و مسترینگ می شود نیاز به اقداماتی در راستای اصلاح فرکانس ها دارد.

در حقیقت باید تلاش کنیم بازتاب فرکانس ها را کنترل کنیم.

در ادامه به اختصار چند نمونه از ابزاری که برای این موضوع به کار میروند را بررسی می کنیم.

جاذب های صدا یا ابزوربر ها Absorber

در این قسمت ما نیاز داریم میزان معینی از فرکانس های تولید شده در اتاق را جذب یا کاهش دهیم. مثلا اگر تولید کننده ی صدا در اتاق ما، اسپیکر مانیتورینگ ها باشند، باید بسته به جایگذاری اسپیکر ها، امکاناتی برای جذب فرکانس ها ایجاد کنیم.

چرا ؟

زیرا وقتی فرکانس یا صدا از منشاء خارج می شود، به محیط اطراف(مانند دیوار و سقف) برخورد کرده و بازتابیده می شود.

معایب این کار چیه ؟

اشکال این قضیه به این صورت است که اگر جلوی بازتاب های بی مورد را نگیریم، هنگام آهنگسازی یا میکس، تمامی بازتاب ها به علاوه ی صدای اصلی را خواهیم شنید. و این یعنی نابودی میکس و موسیقی.

باید چه کار کنیم ؟

ابتدا باید بدانیم وقتی صدا از منشاءش تولید می شود، چگونه و به کجا بازتابیده می شود. ما در اینجا روی اسپیکر مانیتورینگ تمرکز می کنیم.

صدا بعد از تولید شدن از اسپیکر ها، به چند صورت به اطراف منعکس و سپس بازتابیده می شود. دیوار ها ، سقف، میز و حتی میدی کنترلر روی میز !

چاره ی کنترل کردن این قبیل بازتاب ها، استفاده از ابزاری به نام  ابزوربر Absorber یعنی (جاذب صدا) می باشد.

ابزوربر ها در بازار به سادگی یافت می شوند، اما راه هایی برای درست کردن آنها در منزل و با هزینه ی کمتر وجود دارد. اگر پنل های جاذب صدا را از بازار تهیه نمی کنید، راهکارهایی در پایین به شما را ارائه می نماییم.

نحوه ساخت پنل جاذب صدا 

راه های بسیار زیاد و خلاقانه ای  وجود دارد که کافیه بدانیم که چه موادی می توانند خاصیت جذب صدا را داشته باشند. در این جا چند راه ساده را توضیح می دهیم.

یک نمونه پنل جاذب صدای بسیار کاربردی، با استفاده از پنل پشم سنگ ساخته می شود. بدین صورت که پنل پشم سنگ تهیه کنیم، بسته به ابعاد پنل و ابعاد مورد نیاز چهارچوبی از چوب بسازیم. سپس پشم سنگ  را در آن جای داده و آن را با پارچه ببندیم. درست مثل کادوپیچ کردن.

همچنین به جای پشم سنگ از موادی چون ورق چوب پنبه، فوم جاذب صدا، پتوی بلا استفاده می توان استفاده کرد. فوم های عایق الاستومری شانه تخم مرغی، قیمت مناسب و دردسر کمتری دارند.

جایگذاری پنل های جاذب صدا 

پنل های جاذب صدا باید درست در نقاطی که بازتاب صدا ها صورت می گیرد نصب شوند. با توجه به تصاویر ،می توانید محل دقیق آن را ببینید.

در حقیقت، دیوار های مجاور اسپیکر ها، دیوار پشت اسپیکر ها، سقف و قسمت هایی که ممکن است بازتاب شدید صدا را موجب شود. البته توجه داشته باشید که استفاده ی بیش از حد از جاذب های صدا، حالت خفگی و ناخوشایندی در اتاق به وجود آورده و صداهارا بی روح می کند.

نتیجه گیری : پنل های جاذب صدا باید روی سقف در بالای میز کار ، مجاورت اسپیکر ها و در ادامه روی دیوار ها به میزان لازم نصب شوند.

تکنیک آینه برای جایگذاری جاذب های صدای کنار اسپیکر:

در این تکنیک، شما روی صندلی پشت میز کار می نشیند (در حالتی که قرار است برای کار قرار بگیرید) و شخص دیگری یک آینه را روی دیوار کناری اسپیکر به صورت افقی و در موازات گوش شما به حرکت در می آورد.

به محض اینکه شما در آینه اسپیکر را مشاهده کردید، آن جا، مکان مناسب برای قرار گیری جاذب صدای مجاور اسپیکر هاست.

بیس ترپ Bass Trap

برای زوایای ۹۰ درجه از پنل های بیس ترپ استفاده می شود. وظیفه ی بیس ترپ ها، رقیق یا نمناک نمودن فرکانس های پایین می باشد.

در علم آکوستیک، در اتاق استودیویی نباید هیچ زاویه ی ۹۰ درجه و دیوار های موازی وجود داشته باشد.

بیس ترپ ها با طرح ها و اندازه های مختلف در بازار موجود هستند. اما می توان آن ها را مانند پنل های دیگر در منزل نیز ساخت.

در این جا چند راه ساده برای ساخت بیس ترپ ها را توضیح می دهیم.

یک روش، درست مانند ساخت پنل های جاذب صدا ست که در بالا گفته شد . که باید پنل ها را طوری اریب نصب کنیم که زوایای ۹۰ درجه را صاف کند.

روش دیگر، ساخت محفظه ای مثلثی با چوب، که داخل آنرا با پشم سنگ پنلی (یا حتی فله ای) پر کنیم. و آن را در کنج های ۹۰ درجه نصب کنیم.

چه تعداد بیس ترپ نیاز است ، و کجا نصب کنیم ؟

اتاق ها ممکن است زوایای ۹۰ درجه ی متعددی داشته باشند. در حقیقت اگر بخواهیم تمامی زوایای ۹۰ درجه را از بین ببریم، باید تمامی کنج دیوار ها و کنج هایی که سقف با دیوار ها به وجود می آورند را بپوشانیم. اما این کار هزینه ها را برای یک استودیوی خانگی را بالا می برد. بنابرین برای استودیوی خانگی به حداکثر ۶ یا ۷ بیس ترپ بسنده میکنیم. حداقل تعداد  مورد نیاز بیس ترپ را ۳ در نظر بگیرید.

این بیس ترپ هارا کجا نصب کنیم ؟

اگر از حداقل استفاده می کنید، اولویت را با دیوار های روبروی اسپیکر ها قرار دهید. یعنی دو کنجی که روبروی اسپیکر ها هستند، و سپس کنج سقف روبروی اسپیکر ها.

اگر از حداکثر استفاده می کنید، به این ترتیب اولویت عمل کنید : دیوار های روبروی اسپیکر ها – کنج سقف روبروی اسپیکر ها – دیوار های پشت اسپیکر ها – کنج سقف روبروی اسپیکر ها .

پنل های دیفیوزر Diffuser

این پنل ها فرکانس ها را پراکنده می کنند و تا حدی از بازتاب صداها جلوگیری میکنند.

فرق عمده ی دیفیوزر ها با ابزوربر ها در عدم جذب انرژی فرکانس هاست. دیفیوزر ها هیچ گونه انرژی ای جذب نمی کنند. بلکه با پراکنده ساختن فرکانس ها از بازتابش منظم آنها جلوگیری کرده و در عین حال فضایی را نیز برای صدا باقی می گذارند.

در بازار انواع  متنوع و بسیار جذابی از دیفیوزر ها عرضه می شوند، اما با هزینه ی کمتر می توان آنها را در منزل ساخت.

اگر در برآورد هزینه و امکانات ، متوجه شدید که خرید از بازار به صرفه تر و آسان تر است، انجام این کار پیشنهاد می گردد.

  • گام سوم – جایگذاری مناسب تجهیزات

در جایگذاری تجهیزات خود، به این نکات توجه داشته باشید.
میز کار خود را به دیوار نچسبانید. فاصله ی پشت اسپیکر ها تا دیوار باید حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.
فاصله ی بین اسپیکر ها و زاویه ی اسپیکرها با سر شخصی که پشت میز نشسته، باید با هم یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل بدهند.
ووفر و توییترهای اسپیکر باید در راستای گوش شخص باشند. بنابرین ارتفاع صندلی نیز باید هماهنگ باشند.

امیدواریم نکات کاربردی را برای راه اندازی یک استودیو خانگی کم هزینه و بی دردسر در اختیارتان قرار داده باشیم. همانطور که م دانید کار با چوب ، پشم سنگ و پنل آنقدرها هم آسان نیست. اما تجربه ای جذاب و کاربردی است. و در نهایت لذت استفاده از استودیوی خانگی تان ، ارزشش را دارد ! در خصوص کار با ابزاری مانند اره، میخ، پمپ باد، پشم سنگ و غیره حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و حتی الامکان از فضای باز حیاط، بالکن یا پشت بام استفاده نمایید.

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید