اگر مدرس یا در زمینه کاری تان متخصص حرفه ای هستید و به دنبال آموزش خوب و با کیفیت هستید، حتما تا به حال به فکر ساخت فیلم آموزشی افتاده اید. اما حتما می دانید که اگر بخواهید در این زمینه موفق شوید و کارتان از سایر رقبا متمایز شود باید امروزی باشید و به دنبال ساخت فیلم آموزشی با بهترین ابزار و فناوری باشید. به طوری که بینندگان و مخاطبانتان ارزش کارتان را درک کنند و متوجه حرفه ای بودن شما شوند.

بسیاری از مدرسان به روش های سنتی علاقه مند هستند و متاسفانه ضبط فیلم آموزشی با جدیدترین تکنیک ها مثل ضبط در استودیو کروماکی یا ضبط صدا و تصویر در استودیو های حرفه ای را جدی نمی گیرند. و یا تاثیر ویدیو و فیلم را جدی نمی گیرند و اگر هم بدانند تلاشی در زمینه ی ساخت با کیفیت فیلم آموزشی انجام نمی دهند. اما اگر مدرس هستید و به دنبال یک آموزش حرفه ای با ما در این مطلب همراه باشید تا با ضبط فیلم آموزشی در استودیو های حرفه ای و همچنین ویژگی هایی که این استودیوها باید داشته باشند آشنا شوید.

استودیو فیلم آموزشی

راجع به تدریس به سبک جدید و امروزی و تاثیر ویدیو آموزشی بر مخاطب صحبت کردیم. اما باید بدانید که هر فیلم آموزشی هم تاثیر خوبی ندارد و گاهی بالعکس تاثیر منفی هم دارد. برای مثال تجسم کنید یک مدرس ریاضی سعی کند با دوربین گوشی یا با دوربین کم کیفیت، اعداد و مسائل ریاضی روی تخته را ضبط کند و آن را در قالب یک ویدیو آموزشی ارائه دهد. بدون شک مخاطبان این مدرس دچار مشکل می شوند زیرا هم تصویر بی کیفیتی خواهند داشت و هم صدای بد و ناواضح.

بنابراین برای داشتن یک فیلم آموزشی با کیفیت و موفق باید فضا و صدای مناسبی داشت. شما می توانید به راحتی برای داشتن یک خروجی کار مطمئن و با کیفیت به سراغ استودیو های ضبط فیلم آموزشی بروید و از آن ها کمک بگیرید.  این استودیو ها برای شما یک فضای کروماکی یا اتاق سبز آماده خواهند کرد به اضافه ی تجهیزات استاندارد نور و صدا و … . یکی از یزرگترین مزیت های این استودیو ها داشتن پرده سبز است.

این تکنیک به شما این اجازه را می دهد که با حذف پشت صحنه مجری یا مدرس بسته به حرفه و موضوع آموزشیتان یک پشت صحنه مناسب انتخاب کنید. همان مدرس ریاضی که در مثال قبل گفتیم می تواند با این تکنیک اسلاید های مربوط به درسش را با کیفیت عالی و بسیار خوانا در اختیار مخاطبش قرار دهد.

اما استودیوی ضبط فیلم آموزشی باید چه ویژگی داشته باشد؟

استودیو ضبط فیلم آموزشی

استاندارهای استودیوی مناسب ضبط فیلم آموزشی

  1. در یک استودیو کروماکی یا استودیو ضبط فیلم نورپردازی رکن اصلی است. یک استودیو مناسب باید با توجه به تکنیک های روز ضبط فیلم و عکس نور مناسب فضا را تامین کند. استفاده از نور مناسب پرده سبز یا آبی، نور آفتابی یا مهتابی و نور مناسب دوربین یکی از وظایف استودیو های ضبط فیلم آموزشی یا تیزر است.

۲٫ صدای مجری و مدرس باید با وضوح و با کیفیت باشد!  صدای نامناسب که با میکروفون های نامرغوب تهیه شود می تواند تدوینگر فیلم را دچار مشکل کند و باعث شود خروجی کار نامناسب باشد. به دنبال استودیویی باشید که از میکروفون یقه ای استفاده کند. ضبط صدا با این میکروفون ها، با حرکت مجری و مدرس دچار مشکل نمی شود و سیم بلندی دارند که به دوربین های حرفه ای متصل می شود و صدا را با کیفیت بالا ضبط می کند.

۳٫ حتما به سراغ استودیو هایی بروید که از تکنیک کروماکی استفاده می کنند و مجهز به اتاق سبز هستند. شما در این استودیو ها (studio)می توانید روبه روی یک پرده سبز بایستید و تنظیم پشت صحنه و یا background  را به تدوینگر فیلم بسپرید. با این تکنیک می توانید هر فیلم یا عکسی را به پشت سر خود اضافه کنید. بهترین استفاده از این تکنیک برای مدرسان این است که می توانند اسلاید های آموزشیشان را با کیفیت بالا به نمایش بگذارند.