در این مقاله شما را با نکات کاربردی برای راه اندازی یک استودیو خانگی کم دردسر با توجه به شرایط و کاربری که مد نظرتان است آشنا خواهیم کرد. قبل ازینکه دست به هر کاری بزنید ابتدا مشخص کنید که از ایجاد استودیوی خانگی چه هدفی را دنبال می کنید. به این معنی که آیا یک استودیو برای ضبط نیاز دارید یا یک استودیو برای آهنگسازی، یک استودیوی میکس و مسترینگ احتیاج دارید و یا همه موارد گفته شده را میخواهید که داشته باشید.

پیاده سازی هر یک از موارد ذکر شده، رعایت نکاتی مخصوص به خود را میطلبد که اگر علاقمند هستید در مورد آن بیشتر بدانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

استودیو خانگی برای ضبط فیلم

اگر هدفتان از ایجاد استودیو خانگی ضبط آثارتان اعم از وکال و ساز باشد، به این معنی است که به اتاق ضبط یا Dead Room نیاز دارید. این استودیو کمک میکند که صداهای اضافه اعم از صدای ساعت، صدای ماشین و کلیه صداهای محیطی که قابل کنترل نیستند حذف شوند.

استودیو خانگی برای آهنگسازی

برای این کار مهمترین نکته این است که شما اتاقی می خواهید تا بتوانید یک میزکار مجهز به تجهیزات را در آن قرار دهید. شاید به ندرت بخواهید ضبط کنید. اگر اتاق به میزان مناسبی ضد صدا باشد (ورود و خروج صدا به اتاق به راحتی اتفاق نیفتد)، ضبط های کوتاه و ساده را به راحتی می توانید به ثمر برسانید و نیازی به اتاق ضبط یا همان Dead Room که پیشتر معرفی شد ندارید. همین که اطراف را ساکت نگهدارید، میکروفون به خواننده و ساز نزدیک باشد و کمپرسور، اکولایزر و دیگر پردازشگرهایی که استفاده میکنید تنظیم باشند،کافیست تا با کمی ممارست و داشتن دانش کافی ضبط خوبی را انجام دهید.

استودیو خانگی

بنابراین اگر برای نوازندگی از استودیوی خانگی استفاده میکنید همین که اتاق ضد صدایی داشته باشید کافیست. اما اگر کار آهنگسازی و ضبط انجام می دهید، در این صورت علاوه بر فضای ضد صدا، قطعاً به اتاق ضبط نیز نیاز خواهید داشت. زیرا کار حساس تر از یک ضبط کوتاه و ساده است، و همچنین برای آهنگسازی به ایزوله شدن اتاق نیاز دارید.

استودیو خانگی برای میکس یا مسترینگ

 

برای میکس و یا مستر کردن ما نیاز به فضایی حرفه ای و مجزا دارید. این مورد نسبت به موارد بالا از حساسیت بیشتری برخوردار است. به عبارت دیگر، استودیوی میکس با استودیوی مسترینگ و همچنین این دو با استودیوی آهنگسازی یا ضبط کاملا متفاوت هستند.

یکی از الزامات انجام میکس و مسترینگ استاندارد، داشتن فضای استاندارد است. در نتیجه کسانی که قصد دارند از فضای خانگی برای استودیوی میکس یا مسترینگ استفاده کنند، باید بدانند که قضیه متفاوت است.

در حقیقت برای استودیو خانگی میکس یا مسترینگ، باید توجه داشت که متراژ مناسب اتاق، وابسته به اندازه‌ی اسپیکر مانیتورینگ‌های شما (که ممکن است مخصوص میکس یا مستر باشند) متفاوت است. بنابرین برای چنین استودیویی به فضایی حداقل با متراژ ۴۵ مترمربع نیاز دارید. اگر چنین محدودیت فضایی‌ای دارید و در فکر راه اندازی استودیوی میکس و یا مسترینگ هستید، پیشنهاد میکنیم فضایی مجزا از منزل را در نظر بگیرید.

برای داشتن یک استودیوی خانگی یا هوم استودیو با در نظر گرفتن یک اتاق از چند اتاق موجود در محل کار یا منزل، با پیروی از نکاتی که خواهیم گفت می توانید شروع کنید.

پس از انتخاب فضایی که برای استودیو در نظر دارید، فضا را از وسایل بلااستفاده و اضافی تخلیه کنید تا برای آنالیز اتاق آماده شوید.

استودیو خانگی برای میکس و مسترینگ

آنالیز اتاق

اتاق انتخاب شده، ممکن است دارای امکاناتی مثل پنجره، کمد دیواری، رادیاتور، کانال کولر و غیره باشد. تمرکز ما روی مواردی مانند پنجره و درب اتاق و کانال کولر است. با اندکی بررسی پی می بریم که بیشترین نشت صدا، از پنجره و درب های موجود است. رادیاتور و کمد ها نیز صداها را در خود جذب، و مجددا ارتعاش می دهند، بنابرین نیاز به کنترل دارند.

ضد صدا کردن اتاق

بحث ضد صدا کردن اتاق، بحثی است که بستگی به هدف از ایجاد اتاق و شرایط اطراف آن دارد. در اغلب شرایط، تاثیرگذارترین اقدام در ضدصدا کردن، رسیدگی به درب و پنجرهاست. در صورتی که آهنگسازی و مقدار کمی ضبط انجام میدهید، اتاق باید از لحاظ دیوار ها ضد صدا شود. تا حین کار صدای کمی به بیرون برود. اگر ضبط به صورت گسترده انجام میدهید، باید اتاق را در حدی مناسب ضد صدا کرده و سپس اتاق ضبط بسازید. همچنین برای تمامی مصارف، شدیدا پیشنهاد می شود که پنجره ی اتاق به شدت کنترل و ضد صدا شود.

اگر اتاقتان را برای تمرین نوازندگی می خواهید، بسته به حجم صدای سازتان، اتاق را تا جایی که ممکن است ضد صدا کنید. برای سازی مثل درام آکوستیک، باید کف اتاق و سقف نیز ضد صدا شود.

پوشش کف اتاق

اینکه کف اتاق از چه موادی پوشانده شده بسیار حائز اهمیت است. پارکت، موکت، فرش، سنگ، سرامیک، چوب در هر حالت باید حواسمان به طنین و بازتابی که این سطوح ایجاد میکنند باشد. اگر کف اتاق بازتاب زیادی ایجاد میکند، حتما از موکت، فرش یا غیره استفاده کنید. همچنین کانال کولر نیز باید به خوبی مسدود شود.

اشتباهات رایج درباره ی ضد صدا و آکوستیک

دربین تفکر رایج درباره ی ضد صدا و آکوستیک، اشتباهاتی معمول وجود دارد که در مورد کلمات و معنی آنهاست.

به طور معمول در یک طرف مساله‌ی ضد صدا کردن وجود دارد و در طرف دیگر مساله‌ی آکوستیک. در نظر داشته باشید که ضدصدا کردن، آکوستیک کردن نیست. همچنین آکوستیک کردن هم ضد صدا کردن نیست. ضد صدا کردن اتاق به جلوگیری از ورود و خروج صداها (فرکانس ها) از اتاق، اطلاق می شود.

آکوستیک به معنای لغوی، یعنی صدایی، یا مربوط به صدا. وقتی میگوییم اتاق را آکوستیک کنیم، به اشتباه از این کلمه استفاده می کنیم. یعنی میگوییم اتاق را صدایی کنیم! که بی معنی است.  در علم آکوستیک، وقتی به بحث اصلاح محیط اتاق برای استفاده ی موسیقایی میرسیم، در ادامه ی کلمه ی آکوستیک، کلمه ی Treatment (به فارسی “معالجه”) را می بابیم. در حقیقت، منظور از آکوستیک کردن، معالجه کردن اتاق از لحاظ بازتاب فرکانس هاست. هنگامی که صدایی از منشاء خارج میشود، به سطوح اطراف برخورد میکند و دوباره بازتاب می شود. با توجه به این امر، پس دیوار ها، شیشه ی پنجره و حتی سرامیک کف اتاق نیز صدا را بازتاب میکنند. با این تفاسیر، هدف از معالجه ی صداییِ اتاق، مشخص می شود: اصلاح اتاق درخور بازتاب فرکانس ها.

حال باتوجه به مطالبی که گفته شد، اقداماتی که نیاز است در مورد هر اتاقی که می خواهد به شکلی از استودیوی خانگی تبدلیل شود، انجام شود، بصورت فهرست وار بیان خواهیم کرد.

اتاق با کاربری ضبط:

مقداری ضد صدا، آکوستیک تریتمنت معمولی، اتاقک ضبط کاملا ضد صدا شده

اتاقی با کاربری آهنگسازی:

مقدار قابل توجهی ضد صدا، سپس آکوستیک تریتمنت Acoustic Treatment

اتاقی با کاربری تمرین نوازندگی:

با توجه به نوع ساز تا حد قابل توجی ضد صدا، آکوستیک تریتمنت ساده تا معمولی

اتاقی با کاربری میکس:

ضد صدای قوی – آکوستیک تریتمنت بسیار قوی

اتاقی با کاربری مسترینگ:

ضد صدای قوی – آکوستیک تریتمنت بسیار قوی

که در اتاقی با کاربری مسترینگ، به دلیل میسر نبودن ایجاد این امکانات در فضای مسکونی پیشنهاد نمی شود.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات اولیه‌ی مورد نیاز در مورد راه اندازی یک استودیو خانگی (home studio) را در اختیارتان قرار دهیم. اگر اطلاعات فنی خوبی در مورد تجهیزات داشته باشید براحتی می توانید استودیوی خانگی خود را راه اندازی کنید. اما اگر در مورد تجهیزات مورد نیاز اطلاعات کافی ندارید و یا فرصت پیاده سازی موارد گفته شده را ندارید، می توانید آن را به ما بسپارید.