green screen

در تکنولوژی کروماکی هدف استفاده از پرده سبز یا آبی ایجاد این امکان است که بتوانیم چند محتوا یا چند فیلم را روی هم قرار دهیم. این تکنیک به مرور زمان پیشرفته و پیشرفته تر شده و امروزه هم در صنعت فیلم سازی و هم در ساخت ویديو آموزشی و تیزر تبلیغاتی و یا حذف پس زمینه ی عکس ها و جایگزینی پس زمینه ی دیگر استفاده می شود. اما چرا از رنگ سبز و آبی برای این کار استفاده می شود و تفاوت بین این دو رنگ چیست؟

چرا در تکنیک کروماکی از رنگ سبز یا آبی استفاده می کنیم؟

رنگ سبز و آبی متضاد رنگ قرمز است و در تونالیته ی رنگ پوست و صورت نیست و این باعث می شود که بهترین گزینه برای انتخاب رنگ پرده در تکنیک کروماکی باشند. به خصوص اگر از این تکنیک برای ساخت ویديوهای با مجری یا بازیگر استفاده کنیم، بعد از ضبط ویدیو مهم است که در نرم افزارهای ادیت فیلم بتوانیم به راحتی پس زمینه ی مجری یا بازیگرها را پاک یا ادیت کنیم بدون اینکه لکه هایی روی صورت یا بدن آن ها ایجاد شود و تصویر ما خراب شود

در استودیو کروماکی از پرده سبز استفاده کنیم یا پرده آبی؟

ما به شما توصیه میکنیم برای گرفتن نتیجه ی بهتر و سهولت ادیت بعد از ضبط فیلم به انتخاب رنگ پرده ی صحنه دقت کنید. اگر موضوعی که می خواهید پس زمینه ی آن را حذف یا جایگزین کنید سبز رنگ است، مثلا سوژه ی عکس گیاه یا یک شیء سبز رنگ است یا لباس مجری و بازیگر تونالیته ی سبز دارد، بهتر است از پرده آبی استفاده کنید و یا بالعکس. چراکه در این صورت ادیت و تدوین فیلم با تکنیک کروماکی در پریمیر و افتر افکت و … آسان تر خواهد بود.

نکته آخر

برای گرفتن نتیجه ی ایده آل حتما به نورپردازی و امکانات سیستم نور استودیوی کروماکی توجه کنید. اطمینان پیدا کنید استودیو از سیستم نورپردازی صحنه ی مناسب پرده و کار شما استفاده کند. برای مثال لامپ های تنگستنی زرد و نارنجی (آفتابی)، رنگ پرده ی سبز (green screen) یا پرده آبی را به قهوه ای یا خاکستری تغییر می دهد.