رویدادهای آنلاین در واقع استفاده‌ی بهینه ای از رشد و توسعه‌ی فناوری، به منظور تسهیل برگزاری انواع گردهمایی‌ است. برای همه‌ی ما پیش آمده که قصد برگزاری یا شرکت در کلاس آموزشی یا جلسه کاری و یا هر اجتماع دیگری را داشته باشیم اما به دلیل وجود محدودیتهایی از جمله بعد مسافت، مناسب نبودن زمان برگزاری و یا مساله‌ی شیوع ویروس که این روزها با آن دست و پنجه نرم می کنیم، نتوانیم آن جلسه را برگزار و یا در آن شرکت کنیم.

رویداد آنلاین یا ایونت آنلاین در واقع پاسخی است به نیازی که با شناخت پارامترهای محدود کننده‌ برای حضور یا برگزاری انواع گردهمایی‌ها احساس شده است. با استفاده از این تکنولوژی شرکت کنندگان دیگر درگیر شلوغی و ترافیک کلافه کننده‌ی مسیرها نمی شوند ضمن اینکه محدودیت مسافتی برای شرکت در جلسه وجود ندارد. برای مثال از اقصی نقاط ایران می توانند در جلسه ای که در تهران در حال برگزاری است شرکت کنند و یا می توان از ایران در جلساتی که خارج از کشور برگزار می شود شرکت کرد. به این ترتیب دیگر مشکلاتی از قبیل سفر، جای استراحت، وارد نبودن به آدرس های شهر محل برگزاری و … برای یک رویداد دو ساعته یا یک دوره آموزشی وجود ندارد. چه بسا که همین مشکلات مطرح شده، بارها افرادی را از شرکت در کلاس یا جلسه ای پشیمان کرده باشد.

هم چنین مفهوم رویداد آنلاین، استفاده از سمینارهای چند روزه را برای افرادی که تمایل دارند در آن شرکت کنند اما امکان اینکه وقت خود را خالی کنند یا مرخصی بگیرند ندارند، ممکن کرده است.

رویداد آنلاین یا وبینار

به جای هر یک از لغات رویداد آنلاین، ایونت آنلاین، دوره مجازی، کلاس مجازی و… می توانیم از عبارت وبینار استفاده کنیم. وبینار (Webinar) در واقع از عبارت Web-based seminar گرفته شده و به کلاس، دوره، سمینار یا هر رویداد آنلاینی گفته میشود که در محیط وب و با استفاده از اینترنت بصورت کاملا آنلاین، زنده، تعاملی و دو طرفه در یک زمان مشخص برگزار میشود. وبینار در واقع همان آموزش آنلاین که به صورت زنده برگزار می گردد است.

به این شکل که در یک روز و ساعت از پیش تعیین شده مدرس و کاربران در محیط وبینار آنلاین شده و مدرس صدا و تصویر، فایل ارائه، وایت برد، ویدئو کلیپ آموزشی و یا دسکتاپ خود را به اشتراک می گذارد و کاربران هم هر جا که نیاز بود از طریق چت باکس یا حتی صدا و تصویر می توانند نظر خود را مطرح کرده یا سوال بپرسند.

وبینار

مزایای ایونت آنلاین

  • اولین مورد اینکه برای حضور در وبینار نیاز نیست از خانه بیرون بیایید که با مشکلات آلودگی هوا و ترافیک و… روبرو شوید.
  • وقتی نیاز نباشد که از منزل خارج شوید پس در هزینه رفت و آمد هم صرفه جویی کرده اید.
  • وبینار بصورت زنده برگزار می شود بنابراین اگر سوالی برایتان پیش بیاید می توانید در همان لحظه آن را مطرح کرده و تعامل و مشارکت داشته باشید.
  • از آنجا که وبینار (Virtual event) ضبط میشود، اگر بدلیل محدودیت زمانی یا فنی یا هر دلیل دیگری نتوانستید وارد وبینار شوید، جای نگرانی نیست زیرا ویدئوی وبینار با کیفیت عالی در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
  • نقطه قوت دیگر وبینارها این است که اگر رویداد یک دوره آموزشی بوده باشد شرکت کنندگان به راحتی به فایل ارائه، فایل اکسل و… دسترسی پیدا خواهند کرد.

آیا با موبایل یا تبلت هم می توان در وبینارها شرکت کرد؟

امکان شرکت در وبینار ها با هر سیستم عامل و با هر دستگاهی چه موبایل و تبلت و چه کامپیوتر شخصی و لپ تاپ وجود دارد. برای اینکه خیالتان از این موضوع راحت باشد بهتر است قبل از شروع وبینار، راهنمای حضور در وبینار را مطالعه کنید.

آیا اینترنت ایران می تواند پاسخگوی ایونت های آنلاین باشد؟

احتمالاً این سوال برای بسیاری از شما که خواننده‌ی این مقاله هستید پیش آمده است. در جواب باید بگوییم که تجربه نشان داده اگر تمامی استاندارهایی که برای برگزاری یک وبینار مورد نیاز است رعایت شود، می توان بدون مشکل و قطع و وصل شدن وبینار از آن استفاده کرد چرا که با حداقل نرخ سرعت ۵۰ کیلوبیت بر ثانیه نیز این کار امکان پذیر است.

سخن آخر

مجموعه سرباز فیلم با سال‌ها تجربه و سابقه‌ی کار در پروژه‌های تلویزیونی، آماده‌ی همکاری با شما در انواع ایونت های آنلاین از جمله کلاس های آموزشی یا جلسات سازمان ها بصورت آنلاین، پخش برنامه های زنده‌ی اینترنتی و یا پخش عزاداری ویژه محرم بصورت آنلاین است.